wtorek, 26 czerwca 2012

Ostatnia lekcja polskiego i wspaniali uczniowie

Dzisiaj na ostatniej (w tym roku szkolnym) lekcji polskiego powtarzaliśmy wiadomości zdobyte w klasie piątej. Powtórka miała formę quizu, czyli "małej rywalizacji", bez presji, bez ocen. Byliście skupieni i uważni, choć to koniec roku szkolnego. Wspaniali uczniowie!
Czwartoklasiści! Koniec roku szkolnego, a Wy przyszliście na ostatnią lekcję polskiego "obładowani", a w siatkach pełno gier, własnoręcznie przygotowanych materiałów na lekcję; jest mi przykro, że 45 minut nie wystarczyło, żeby wszystko pokazać..., ale nie spodziewałam się, że tak gorliwie do tego zadania podejdziecie. Super!


 
 
 
 


Ponieważ nie zdążyliśmy wszystkich poleceń wykonać, więc zamieszczam cały quiz.

   
    
Niespodzianka ode mnie na zakończenie roku szkolnego. WY... parę lat młodsi.

klasa Va

klasa IV




poniedziałek, 11 czerwca 2012

Legenda "Pan Twardowski"

Zamieszczam link do tekstu legendy o panu Twardowskim. Przeczytajcie do środy.
kliknij TUTAJ

czwartek, 7 czerwca 2012

Jeszcze o legendach

Na ostatnich lekcjach prezentowaliście przygotowane przez siebie legendy. Niektóre z nich były łatwe, inne trudniejsze do zrozumienia, jak np. legenda o powstaniu Wisły czy lwach gdańskich. Gdyby jednak zsumować ilość ciekawych informacji, które usłyszeliśmy, to możecie być z siebie zadowoleni. Wiemy już np.:
  • Skąd się wzięły poznańskie koziołki?
  • Dlaczego wieże na ratuszu kościoła Mariackiego mają różne wysokości?
  • Kto nam dał sól?
  • Z czego powstało Morskie Oko?
  • Jak dawniej wychowywano chłopców i co to był obrzęd postrzyżyn?
  • Dlaczego hejnał krakowski nagle się urywa?
  • Co się mieściło na ulicy Krzywe  Koło w Warszawie?
  • Dlaczego lwy w herbie Gdańska mają głowy zwrócone w jedną stronę? itd.
Zamieszczam Wasze prezentacje.


wtorek, 5 czerwca 2012

W krainie legend

Może i legendy są pisane dawną, dziś nie do końca rozumianą przez Was polszczyzną, a przecież zawierają tyle ciekawostek! Mam nadzieję, że jutro się o tym dobitnie przekonamy, kiedy opowiemy sobie, jaka legenda związana jest z postacią królowej Jadwigi, budową wież kościoła Mariackiego, a jaka tłumaczy powstanie Morskiego Oka, Wisły albo herbu Gdańska czy Poznania.
Na razie zamieszczam "mini komiks" z dzisiejszej lekcji, na której m. in. inscenizowaliśmy wiersz "Bazyliszek i Barbarka". W roli bazyliszka wystąpili: Marcin Mrukwa i Wiktoria Wierzyńska, w roli Barbarki - Klaudia Szandar i Ala Szojda, narratorami były: Agnieszka Janko i Kasia Duży.